Historia Sudoku jest intrygującym tematem dla tych zainteresowanych grą. Bazując na swojej nazwie , “Sudoku,” ludzie myślą, że gra pochodzi z Japonii. Jednakże ta gra puzzle po raz pierwszy była widziana w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zanim dotarła do Japonii. Gra ta po raz pierwszy została opublikowana w Dell Magazine w Nowym Jorku w Ameryce Północnej w późnych latach 70. Dell Magazine specjalizuje się w logice i puzzlach i opublikował grę w swoim magazynie pod nazwą ,,Miejsce Numeru.”

Uważa się, że amerykańska wersja tych puzzle została stworzona i wykreowana przez

Waltera Mackey, jednego z twórców puzzli z Dell Magazine. Jednakże inni uważają, że to

Howard Garns jest odpowiedzialny za wprowadzenie gry na rynek. Howard Garns jest 74 letnim emerytowanym architektem i twórcą freelancerem w Dell Magazine. Przyczyną dla której wiele osób myśli, że Garns jest twórcą puzzli jest taka, że jego imię zawsze było dołączane do listy twórców każdego wydania puzzli i gier słownych Dell Magazine.

Ta gra puzzle w końcu dotarła do Japonii kiedy Japończycy odkryli grę ,,Miejsce Numeru: w Dell Magazine i zamienili grę w inną formę. – Su oznacza liczbę a Doku oznacza pojedynczą jednostkę. W 1984 roku Sudoku zostało wprowadzone w Japonii przez Nikoli. Od tego czasu gra puzzle pojawiała się w codziennych gazetach w Japonii jak również w różnych wydaniach magazynów.

W 1986 popularność puzzle znacząco wzrosła, powstały dwie nowe wersje gry. Inna wersja gry została opublikowana w różnych japońskich periodykach w tym gazetach, magazynach i innych formach publikacji.

W krótkim czasie Sudoku sięgnęło strefy online. Dziś w grę puzzle można grać online gdzie możesz wybrać liczbę wariantów gry.